Učenje i izučavanje Kur'ana spada među najvrednije ibadete, a podučavanje Kur'anu među najplemenitiji vid bogoslužja. Koliko je podučavanje Kur'anu bilo važno Poslaniku s.a.v.s. i četvorici pravednih halifa u njihovom misionarskom djelovanju pokazuje činjenica da su često slali deputacije sastavljene od hafiza Kur'ana u okolna mjesta i sela sa zadatkom podučavanja Kur'anu i osnovnim islamskim propisima, da su svi konvertiti u islam prvo morali naučiti pravilno učiti Kur'an, kao i to da su među prvim institucijama koje su nastajale na prostorima osvojenih i novosagrađenih gradova bile svojevrsne škole Kur'ana.
U Bosni i Hercegovini se, također, od prvih dana islama njegovala nauka o pravilnom učenju Kur'ana. Dokaz tome su mnoge obrazovne ustanove koje su bile specijalizirane za izučavanje tedžvida i kiraeta, te veliki broj vještih učača i hafiza Kur'ana, među kojima je bilo i onih koji su znali 7 ili 10 mutevatir kiraeta (kurra hafizi). Tome svjedoče, također, i naučni radovi iz ove oblasti, napisani ili prepisani rukom naših alima.
Među gradovima koji su na tom polju dali najveći doprinos bio je Mostar, koji je, ne tako davno, bio poznat širom Bosne i Hercegovine upravo po svojim brojnim hafizima. Prema nama dostupnim izvorima, Mostar je u posljednjih 150 godina dao, poslije Sarajeva, najviše hafiza Kur'ana, a mostarska regija je po ukupnom broju hafiza bila na trećem mjestu. Međutim, dolaskom, prvo, austrougarske, pa onda komunističke vlasti, Mostar je izgubio sve svoje odgojno-obrazovne ustanove i veći dio svojih džamija. Ustvari, Mostar je bio doveden u situaciju da nije imao nijednog hafiza Kur'ana.
S namjerom da povrate Mostaru i njegovoj regiji reputaciju koju su nekada uživali, institucije Islamske zajednice u gradu Mostaru pokrenule su projekt pod nazivom „Centar za učenje Kur'ana“.